otomatik kapının faydaları

Otomatik Kapıların Faydaları

Otomatik Kapı Kullanımının Avantajları

Bir ofisin, mağazanın veya binanın girişinde insanları ilk karşılayan şey kapılardır. Özellikle de ticari işletmelerde otomatik kapılar, kurumsal ve profesyonel bir imaj için de son derece önemlidir. Otomatik kapılar sağladıkları pek çok fayda sayesinde günümüzde oldukça sık kullanılıyor. Üstelik yalnızca kolaylık kazandırmakla kalmayıp aynı zamanda modern bir görünüm de vadeden otomatik kapılar, salıncaklı ve sürgülü gibi farklı modellere de sahiptir.

Kolaylık

Otomatik kapı sensörü ile bireyi görür görmez açılan bir kapı, ağır bir kapıyı manuel olarak açma zahmetini tamamen ortadan kaldırır. Eller serbest, kullanışlı ve kullanımı kolaydır. Özellikle de yaşlı, engelli, ağır bagaj veya çocuk taşıyan bireylerin sorunsuz girişlerine olanak sağlar. Fiziksel yeteneklerden bağımsız olarak herkes için kolay erişim sağlamak önemli bir konudur.

Akıcı Yaya Trafiği

Özellikle perakende mağazaları veya alışveriş merkezi gibi yerlerde yoğun saatler içerisinde müşteriler tıkanıklığa neden olan kapılardan geçmek için mücadele edebilirler. Otomatik bir sensörlü kapı, yaya trafik akışını kontrol etmek ve tıkanıklığı azaltmak için mükemmel bir seçenektir. Otomatik kapı tercih edilmesi, giriş ve çıkış yolu boyunca kolay bir yürüyüş sağlayarak trafiği serbest akışlı tutacaktır.

Güvenlik

Otomatik kapılar, fiziksel olarak temas etmeden çok daha uzak yerlerden kapıları kilitlemeye veya kilidini açmaya olanak sağlayan sensörler, zamanlayıcılar ve kablosuz uzaktan kumandalar barındırır. Bu sayede sunduğu kolaylığın ötesinde mekanın güvenliğine de katkıda bulunur. Ayrıca otomatik kapı sistemleri, açık kalmak üzere ayarlanabilir. Böylece binanın acil boşaltılması gerektiği durumlarda da idealdir.

Enerji Tasarrufu

Otomatik kapılar birçok yönden etkili bir şekilde enerji tasarrufu sağlayarak ısıtma ve soğutma maliyetlerinin azaltılmasına katkıda bulunur. Otomatik kapılar, içeriye birisi girerken veya çıkarken açılır ve bireyin geçişi sonrasında otomatik olarak kapanır. Açılır kapanır kapı kullanımıyla, kapıların açık kalma ve buna bağlı olarak bina klimasını veya ısıtmayı boşa harcama olasılığı ortadan kalkar. Otomatik kapılar her zaman tamamen kapanarak içerideki ısının veya soğuğun kaçmasının önüne geçer. Ayrıca kapının açılma ve kapanma hızı da fark yaratır. Fotoselli kapılar, ne kadar az süre açık kalırsa o kadar az enerji kaybı olur. Buna karşılık olarak otomatik döner kapılar ise, insanların içeri ve dışarı geçişinin düzenlenmesinin yanı sıra doğal bir bariyer görevi görür. Dışarıdaki hava ile içerideki hava asla doğrudan temas etmez.

Kurumsal İmaj

Özellikle ticari işletmelerde pek çok müşteri için işletmenin girişi, işletme hakkında fikir edinilen ilk yerdir. Otomatik kapılar, bulunduğu ortama daha iyi bir görüntü sağlar. Bu sayede müşteriler önemsendiğini ve mükemmel müşteri hizmeti alacağı algısına sahip olur.

Hijyen

Eller serbest olan otomatik kapılar, hastaneler ve gıda fabrikaları gibi yüksek hijyenin gerekli olduğu tesislere mükemmel bir çözüm sunar. Ayrıca hava geçirmez fonksiyona sahip otomatik bir kapı, odadaki hava basıncını artırarak kir ve toz girişini de önleyebilir. Bu, ameliyathaneler ve laboratuvarlar gibi diğer hijyen kontrolü önemli ortamlar için de mükemmel bir çözümdür.

Yer Tasarrufu

Otomatik kapılar, lobideki alanın sıkışık olabileceği mekanlar için idealdir. Sıradan bir kapının açılması için işgal etmesi gereken alan boşluğu, otomatik bir kapı sayesinde kullanılabilir hale gelir.

Yorum yap