iş merkezi camlı fotoselli kapı

Fotoselli Kapı Nedir, Nasıl Çalışır?

Binaların güvenliğini en çok etkileyen unsur kapılardır. Özellikle binaların dış giriş kapılarının hem işlevsel hem de son derece güvenli seçilmesi gerekmektedir. Son yıllarda otomatik kapı olarak tasarlanan ve kendiliğinden açılıp kapanan kapılar son derece yüksek standartlarda tasarımlardır.

Birçok iş yerinde ve AVM tarzı binada fotoselli kayar kapı modelleri tercih edilmektedir. Hem kolay kullanımı olması hem de el teması olmadan giriş çıkış imkânı sağlaması bu kapıların en pratik özellikleri arasında yer almaktadır. Fotoselli kapı nedir sorusuna yanıt vermek gerekirse bu kapıların her binada kullanılabilen ve kendi kendine açılan kapanan kapılar olduğunu söylemek mümkündür. Bu kapı sistemleri kendi üzerinde bulunan ve algılama kabiliyeti olan sensörler tarafından yönetilmektedir.

Fotoselli Kapı Nedir?

Fotoselli kapı nedir sorusu günümüzde birçok bina sahibi tarafından merak edilen sorulardan biridir. Bu kapı sistemleri genel olarak boydan boya cam olan ve kenar kısımları paslanmaz çelik çerçeveli kapılardır. Çok kolay bir geçiş özelliğinin bulunması özellikle iş yerlerinde bu kapı sistemlerini popüler hale getirmiştir.

Kullanım rahatlığının yanında binalara estetik bir güzellik kazandırması da önemli avantajlarından biridir. Otomatik kapı sistemleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bu kapılar için fiziksel bir güç uygulamaya gerek yoktur. Kişiler kapılara yaklaştıklarında kapılar kendiliğinden açılır ve geçiş olanağı oluşur. Bunun yanında kapıların otomatik olarak kapatılması dışarından zorlama ile açılmasını engeller.

fotoselli kapı
fotoselli yana açılır cam kapı

Fotoselli Kapı Özellikleri Nelerdir?

Fotoselli kapı sistemleri yeni nesil tasarımlar arasında yer alan ve son derece üstün nitelikleri olan kapılar arasında yer almaktadır. Bu kapıların özellikleri arasında şunları saymak mümkündür:

l Sensörlü kapı olarak tasarlanan bu kapı modelleri bir saniye gibi kısa bir sürede açılabilme kabiliyetine sahiptir.

l Bu kapıların her iki kanadı genel olarak 160 kilogram ağırlığında tasarlanır. Her bir kanat ağırlığı 80 kilograma tekabül etmektedir.

l Açık kalma zamanı kişiler tarafından ayarlanabilir.

l Eğer istenirse yarım dakika boyunca bile açık kalabilme avantajı vardır.

l Elektrik kesintilerinde de 5 kg güç uygularsanız bu kapıları açabilirsiniz.

l Çok sessiz bir şekilde çalışan otomatik açılır kapı modelleri beklentilere en iyi şekilde yanıt verir.

Bu kapılarda çarpma ya da sarsılma durumu yoktur. Bu da kapılarda kolay kolay deformasyon yaratmaz. Son derece ekonomik kapılar olması da tercih edilebilirliğini artıran unsurlar arasında yer almaktadır.

Fotoselli Kapılar Nasıl Çalışır?

Fotoselli kapı nedir sorusu kadar bu kapıların nasıl çalıştığı da merak edilen konular arasındadır. Bu kapıların çalışabilmesi için özel bir sistemden yararlanılmaktadır. Sistemi meydana getiren her parça kapıların daha işlevsel bir şekilde çalışmasına katkı sağlar. Otomatik kapı nasıl çalışır sorusuna şu şekilde yanıt vermek mümkündür:

Kontrol Paneli

Kontrol paneli otomatik kayar kapı sistemleri için önemli bir bölümdür. Hatta bu bölüm kapının beyni olarak da nitelendirilebilmektedir. Kapının bu bölümü ile kapıya nasıl çalışması gerektiği hakkında komut verebilirsiniz. Bu kapılar geceleri sürekli olarak açık ya da gündüzleri sürekli olarak açık gibi komutlar verilerek istenilen şekilde çalışması sağlanabilir. Aynı zamanda kış ve yaz modunda da çalıştırmak için kontrol panelinden yararlanmanız gerekir.

Algılama İçin Radar

Radar kısmı kapıların algılama kısmını ilgilendirmektedir. Bu kısım kapıya yaklaşan cisimleri algılar ve kapının açılmasını sağlar. Bu algılama da kızılötesi ve mikrodalga ile gerçekleşmektedir. Cisimler algılandığı zaman çok düşük bir voltajlı olan bilgi kapının kontrol paneline gider ve buradan kapının açılması sağlanır.

Kanat Profilleri

Otomatik cam kapı modellerinde her kanat belli bir ağırlıkta yapılır. Bu ağırlıkların da kusursuz bir şekilde taşınabilmesi için birtakım profillere ihtiyaç vardır.

Motor Bölümü

Motor kısmı ise sistemin sürekli olarak çalışan bölümüdür. Bu kapılarda genel olarak dekoderli motor çeşitleri kullanılmaktadır. Sürgülü otomatik kapı modellerinde hız ayarı ve yük kapasitesi iyi ayarlanmalıdır.

Son derece işlevsel olan bu kapı modelleri apartmanlar, AVM’ler, iş yerleri, kafe ve restoranlar, mağaza ortamları gibi birçok yerde rahatlıkla kullanılabilecek standartlara sahiptir. Fiyatları bakımından da oldukça ekonomik seçenekleri bulunmaktadır.

Yorum yap