Personel Takip Sisteminin Önemi

İşletmelerde personel takibini gerçekleştirmek için artık daha işlevsel yöntemlere başvurulmaktadır. Bunlardan birisi de personel takip sistemidir. Yeni nesil sistemler arasında yer alan bu takip sistemleri sayesinde personellerin işe gelme, işten çıkma ve işletmede ki faaliyetlerini daha kolay bir şekilde kontrol edebilme imkanı sunulur. Personel takip sistemi avantajları son derece fazla olduğundan günümüzde birçok kurumsal firmada ve kamu kuruluşunda bu sistemlerden geniş ölçüde yararlanılmaktadır.

Personel Takip Sistemi Neden Önemlidir?

Personel giriş çıkış takip işlemini yapabilmeyi son derece kolay hale getiren bu sistemler beklentilere en iyi şekilde yanıt vermektedir. Son derece geniş bir kullanım alanı bulunan bu sistemler askeri alanlarda, laboratuarlarda, fabrika içlerinde, hastanelerde, kamu kuruluşlarında, özel şirketlerde ve daha birçok alanda kullanılabilmektedir.

Bir işletmede çalışan sayısı fazla ise bu kişilerin işe geliş ve gidiş saatlerini her zaman takip etmek mümkün değildir. Böyle durumlarda personel devam takip sistemi en işlevsel uygulamalar arasında yer almaktadır. Hangi sistemi seçeceğiniz ise kullanılacak alana göre farklılık göstermektedir. Çünkü her sistemin kendine göre yüksek avantajları bulunmaktadır. Özellikle parmak izi personel takip son derece gelişmiş sistemler arasında bulunuyor.

Personel Takip Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Yeni nesil sistemler arasında yer alan personel takip sistemleri kullanım açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Genel olarak parmak izi ya da yüz okuma şeklinde tercih edilen bu sistemlerde kartlı sistemler de fazlası ile tercih edilmektedir. En iyi personel takip sistemi avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 

l Çalışan takip sistemi sayesinde tüm personellerin devam ve devamsızlık durumlarını kolaylıkla takip edebilme avantajı vardır.

l Personellerin bilgilerine anlık olarak ve kolayca ulaşıma sağlanabilir.

l Personel harici girişlerin yasak olduğu yerlerde yüz tanıma, parmak izi ya da kişiye özel kartlarla daha güvenli girişler sağlanabilir.

l Son derece güvenli, pratik ve kolay kullanımlı sistemlerdir.

l Yeni nesil sistemler olduğundan kullanıldığı yerlere kurumsallık kazandırır.

l İşe gelen ve gelmeyen personeller için kolay bir şekilde rapor hazırlama imkanı sunar.

l İşten erken çıkan kişilerin kayıtlarını tutmaya yarar.

l Personel listesine kolay bir şekilde erişim imkanı sunar.

l Kartlı personel takip sistemi fazla mesai yapanları ya da eksik çalışanları belirlemede son derece işlevseldir.

l Aylık giriş çıkış raporunu kolayca alabilmenize olanak tanır.

l Kaç personelin işinin başında olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Personel takip cihazı kullanmak işletmenizin daha kurumsal olmasına yardımcı olabileceği gibi personelleriniz üzerinde de tam bir hakimiyet kurabilme şansı sunmaktadır. Özellikle online personel takip sistemi kullanımı son yıllarda son derece yaygındır ve kullanıcılar açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu sistemleri eğer kartlı olarak kullanmayı düşünüyorsanız personel kart basma işlemi yaparak sistemin kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Personel Takip Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Özel ve kamu kurumlarında sıklıkla yararlanılmaya başlayan personel giriş çıkış sistemi çeşitleri iş yerlerinde daha iyi bir personel takibi yapabilme imkanı sunuyor. Kullanıcı gereksinimlerine en iyi şekilde yanıt veren bu sistemlerde personel kart okuyucu sistemler son derece işlevseldir. Bu sistemlerde yalnızca personellere özel olarak hazırlanan kartlar vardır ve bu kartlar kullanım sırasında yalnızca kişiye özel bir kullanım sunar. Ancak kartı alan herkes girilmemesi gereken yerlere girebilme yetkisine sahip olacağından diğer sistemler kadar yüksek bir güvenlik düzeyi sunmayabilir.

Son derece güvenli sistemlerden birisi de parmak izli personel takip sistemi çeşitleridir. Bu sistemlerde yalnızca kullanıcının parmak izine bir tanımlama yapılır. Bu sistem sayesinde işe gelen, işten çıkan ya da işletme içerisinde çeşitli bölümlere girebilen kişileri takip etmede yalnızca parmak izine göre takip yapılır. Personel parmak izi okuyucu sisteminde yalnızca personelin parmak izine göre bir takip yapılmaktadır. Personel parmak okuyucu sistemler günümüzde en kurumsal işletmelerde ve mekanlarda kullanılmaktadır.

Çok işlevsel sistemlerden birisi de puantaj sistemi olarak isimlendirilen sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde bir işletmede çalışanların hem gün hem de saat bazında ne kadar çalıştıklarını takip etmek daha kolay hale gelmektedir.

Yorum yap