HİZMETLERİMİZ
İletişim
Bize Ulaşın

Horozluhan Mah. Güvenilir Sok. No:110 Selçuklu / KONYA

E-mail gönderin

info@konforotomasyon.com

Detaylı Teklif Almak İster Misiniz?
otomatik kepenk

Yol Kapanı - Yer Tuzakları

Yer tuzağı sistemleri, güvenlik amaçlı kullanılan bir çeşit bariyerdir. Diğer bariyer çeşitlerine nazaran, araç trafiğinin ters yönde akmasını engellemek için de kullanılır. Yer tuzağı sistemlerinde “bıçak” adı verilen keskin çıkıntılar bulunur. Bu çıkıntıların uzunluğu kullanılan yer tuzağının çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Hastane, stadyum ya da alışveriş merkezleri gibi araç trafiğinin yoğun olduğu alanlarda kullanılırlar. Asıl amaçları araç trafiğinin belirli bir yönde akmasını sağlamaktır. Aksi yönde hareket eden araçlar, yer tuzağı sisteminin çıkıntılarına çarpar. Bu çarpma sonucu aracın lastikleri oldukça büyük hasar alabildiğinde caydırıcı özelliktedir.

 

Yer tuzaklarının pek çok alanda kullanılıyor olmasından dolayı farklı çeşitleri vardır. Her yer tuzağı sisteminin kendine has özellikleri ve fonksiyonları olabilir. Yer tuzağı sistemleri çalışma şekilleri gibi temel özellikleri sayesinde birbirlerinden ayrılır. Son yıllarda kullanımı artan yer tuzağı sistemi çeşitlerinden bazıları şunlardır:

 

  1. Manuel Yer Tuzağı Sistemleri

Manuel yer tuzağı sistemleri, kontrol edilme yöntemi ile diğer yer tuzağı çeşitlerinden ayrılır. Bu bariyer türü el ile tamamen mekanik bir şekilde kontrol edilir. Yer tuzağının kontrol ünitesinde, sistemi kontrol edebilecek mekanizmalar bulunur. Bu mekanizmalar sayesinde, yer tuzağı açılıp kapanabilir. Araç trafiğinin seyrek ve yavaş olduğu bölgelerde kullanımı oldukça işlevseldir.

 

  1. Otomatik Yer Tuzağı Sistemleri

Otomatik yer tuzağı sistemleri, manuel yer tuzağı sistemlerinin aksine uzaktan kontrol edilebilir ve tamamen otomatiktir. Otomatik yer tuzağı sistemlerinin aktive olabilmesi için herhangi bir insan gücü gerekmez. Yer tuzağının kontrol ünitesinde, tuzağı açıp kapatabilecek buton ya da tuşlar bulunur. Bu butonlara basıldığında, yer tuzağı çalışmaya başlar ve istenildiğinde de kolayca kapatılır. Tamamen otomatik olması ve insan gücü gerektirmemesi son yıllarda sıklıkla tercih edilmesinin sebebidir.

 

  1. Zemin Üstü Yer Tuzağı Sistemleri

Zemin üstü yer tuzağı sistemleri, kurulum aşamalarının kolay olması ile öne çıkar. Diğer yer tuzağı çeşitlerine nazaran bu yer tuzaklarının kurulumu için herhangi bir kazı çalışması gerekmez. Son derece kolay monte edilebilen zemin üstü yer tuzakları, kazı işlemlerinin  yapılamayacağı alanlarda kullanıma uygundur. “Diş” adı verilen çıkıntılarının şekli ve uzunluğu opsiyoneldir. Genel  olarak araç girişini tek yön ile kısıtlamak amacıyla garaj gibi alanlarda kullanılırlar.

  1. Suikast Tipi Yer Tuzağı Sistemleri

Suikast tipi yer tuzağı sistemleri, üst düzey güvenlik ihtiyacının olduğu alanlarda kullanılır. Diğer yer tuzağı sistemlerine nazaran dişleri daha fazla uzundur ve yüksektir. Diş kısımları çelik gibi sert malzemelerden üretilir ve uzunlukları 35-50 cm’ye kadar çıkabilir. Askeri üsler, devlet daireleri gibi üst düzey güvenlik gerektiren alanlarda kullanılırlar. Kontrol şekilleri değişkenlik gösterebilir. Gündelik alanlarda kullanımı oldukça nadirdir.

 

  1. Zemin Altı Yer Tuzağı Sistemleri

Zemin altı yer tuzağı sistemleri, kurulum aşamasında daha fazla efor gerektirir. Zemin altı yer  tuzağı sistemlerinin kurulumunun yapılması için, kurulumun yapılacağı alanın kazılması gerekir. Yapılan kazı sonrasında yerleştirilen yer tuzağı sistemi oldukça stabil bir konum kazanır. Güvenliğin hat safhada tutulmak istendiği yerlerde kullanılır. Uzun ömürlüdür ve kurulduğu alanda sabit bir şekilde işlevini yerine getirir. Hızlı ve ağır darbelere karşı dayanıklılık gösterir.

 

Son yıllarda geliştirilen yer tuzağı sistemleri, oldukça yenilikçi ve modern tasarıma ve donanıma sahip bir şekilde piyasaya sunulurlar. Örneğin araçların  ters yönde gitmeleri sonucu dişlere çarptıklarında ortaya çıkan ses, yeni yer tuzağı modellerine eklenen kauçuk gibi maddelerle en aza indirilir. Her geçen gün yeni ve işlevsel bir hal alan yer tuzağı sistemleri, güvenlik açısından kullanılabilecek en iyi ve etkili ekipmanlardan birisidir.

Yer Tuzağı Hizmetimiz İle İlgili Detaylı Bilgi İçin ☎ Bizi Arayın!

Bizimle çalışmak ister misiniz?