HİZMETLERİMİZ
İletişim
Bize Ulaşın

Horozluhan Mah. Güvenilir Sok. No:112 Selçuklu / KONYA

E-mail gönderin

info@konforotomasyon.com

Detaylı Teklif Almak İster Misiniz?
kollu güvenlik bariyeri

Kollu Bariyer Sistemleri

Kollu bariyer sistemi, genel olarak araç giriş – çıkışını kontrol etmek amacıyla kullanılan bir güvenlik sistemidir. Kol ve gövde kısmı olarak iki parçalı tasarıma sahiptir. Bu bariyer sisteminin açılıp kapanabilen hareketli parça kol kısmıdır. Tercih edilecek olan kolun uzunluğu bariyer sisteminin kullanıldığı alana göre değişebilir. Gövde kısmı ise bu kolu kontrol eden, gerekli sensör ve donanımların yer aldığı alandır. Gövde kısmındaki kontrol ünitesi, gerekli komutu aldıktan sonra, kolun açılıp kapanma işlemlerini gerçekleştiren mekanizmalara sahiptir. Kol kısmının kullanacağı enerji kaynağı da gövde kısmının içerisinde bulunur.  

 

Kollu bariyer sistemleri, parklarda, toplu yerleşim alanlarında ve stadyum gibi kalabalık alanlarda kullanılırlar. Giriş çıkışı kontrol etmek, kayıt altına almak ve geçmişe dönük kayıtları görebilmek kollu bariyer sistemleri sayesinde son derece kolay bir işlemdir. Bu sistemler, çoğunlukla belirli bir alanın giriş ve çıkış alanlarına yerleştirilerek kullanılırlar.

 

Kollu bariyer sistemleri çalışma şekillerine veya enerji kaynaklarına göre birbirinden ayrılır. Bu sistemin türlerinin kendilerine has özellikleri bulunabilir. Günümüzde oldukça yaygın şekilde kullanılan kollu bariyer çeşitlerinden bazıları şu şekilde özetlenebilir:

 

  1. Manuel Kollu Bariyer Sistemleri

Manuel kollu bariyer sistemleri, enerji kaynağı olarak insan gücünü kullanır. Bu nedenle herhangi bir elektrik bağlantısı gerektirmez. Bariyer kontrol ünitesinde bulunan mekanizmalar sayesinde bariyerin kol kısmı istenildiğinde kolaylıkla açılıp kapanabilir. İnsan gücü kullanması ve otomatik olmaması sebebi ile son yıllarda kullanımı seyrektir. Fakat manuel kollu bariyer sistemleri, elektrik enerjisi bağlantısının yapılamadığı alanlarda işlevini oldukça iyi bir şekilde yerine getirir.

Manuel kollu bariyer sistemleri, elektrik enerjisinin olmadığı alanlarda bile, aktif bir şekilde çalışır ve güvenliği sağlar. Diğer çeşitlerine nazaran daha az maliyet gerektirir. Genel olarak giriş – çıkışların sakin ve seyrek olduğu alanlarda kullanılırlar.

 

  1. Otomatik Kollu Bariyer Sistemleri

Otomatik kollu bariyer sistemleri, tamamıyla otomatik sistemde çalışır. İçerisinde bulunan mekanizmalar sayesinde, kol kısmının açılıp kapanabilmesi için insan gücüne ihtiyaç duyulmaz. Otomatik olması sebebiyle son yıllarda pek çok sayıda alanda yaygın olarak kullanıma geçmiştir. Gövde kısmında, kol bölümünü açıp kapatabilecek mekanizmalar bulunur. Bu bariyer çeşidini kullanabilmek için aynı zamanda, bu mekanizmaların çalışmak için ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi bağlantısının da yapılmış olması gerekir. Giriş – çıkış trafiğinin yoğun ve hareketli olduğu bölgelerde otomatik kollu bariyer sistemlerinin kullanılması tavsiye edilir.

 

  1. Çitli Bariyer Sistemler

Çitli bariyer sistemleri de gövde ve kol kısmından oluşur. Fakat bu bariyer çeşidinde kol kısmı, bir çubuk şeklinde değil daha geniş bir haldedir ve şekli bir çite benzer. Çit şeklindeki kol kısmı sayesinde, daha fazla koruma alanı sağlar. Kol kısmının daha büyük ve geniş olması, gövde kısmındaki mekanizmaların da buna uygun olmasını gerektirir. Çitli bariyer sistemlerini aktive eden mekanizmalar, kol kısmının büyüklüğü de göz önüne alınarak diğer çeşitlere nazaran daha güçlü mekanizmalardır.

Kollu Bariyer Sistemlerindeki Yenilikler Nelerdir?

Hızla gelişen teknoloji, güvenlik çözümlerine de entegre edilebilir durumdadır. Kollu bariyer sistemleri gibi güvenlik yöntemleri, yenilikçi ve modern teknolojilerle entegre edilerek kullanılabilirler. Farklı sensörler ve donanımlar, kollu bariyer sistemlerinin sağladığı güvenliği daha çok artırabilir. Plaka okuyucular ve kameralar bu donanım ve sensörlere örnek olarak verilebilir. Plaka okuyucu sensörler sayesinde, araç giriş çıkışları kontrol altına alınmakla kalmaz, aynı zamanda tespit edilip kayıt altına alınabilir. Son yıllarda geliştirilen ve piyasaya sürülen kollu bariyer sistemleri, yenilikçi ve modern güvenlik çözümleriyle senkronize olarak çalışabilir.

Kollu Bariyer Sistemleri ile ilgili hizmetlerimiz için ☎ Bizi Arayın!

Bizimle çalışmak ister misiniz?