HİZMETLERİMİZ
İletişim
Bize Ulaşın

Horozluhan Mah. Güvenilir Sok. No:112 Selçuklu / KONYA

E-mail gönderin

info@konforotomasyon.com

Detaylı Teklif Almak İster Misiniz?
fotoselli kapı

Fotoselli Kapı Sistemleri

Fotoselli kapı sistemleri, genel olarak otomatik kapı olarak bilinir ve adını kapının üst kısmına yerleştirilen fotosel sisteminden alır. Fotoselli kapılar hemen her binada kullanım için uygun olduğundan oldukça yaygındır. Kullanışlı özelliklerinden dolayı fiyatları oldukça uygundur. Fotoselli kapıları açmak için hiçbir fiziksel güç gerekmez. Kapı için önceden belirlenmiş alana girdiğinizde hareketiniz algılanır ve kapı otomatik olarak açılır.

fotoselli kapı

Fotoselli kapı sistemleri farklı yapılar için uygulanabilir. Fakat, alüminyum profilden yapılan kapılara daha sık uygulandığı görülür. Bu sistemler ışığa duyarlı dirençlerden yapılır. Bu hassas dirençler, insan gözüne benzer şekilde ışığı algılama özelliğine sahiptir. Algılama sonucunda kapı kontrol sistemi tarafından etkinleştirilir. Aslında bu sistem çevresindeki ışık değişimlerine karşı hassastır. Bu durumun olası hasarlarına karşı LDR dirençleri siyah tüplere uygulanır. Böylelikle görüş açısı istenilen şekilde ayarlanır.

Fotoselli Kapı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Fotoselli kapı sistemlerinin çalışma prensibi algılama, kontrol paneli yönetimi, kanat profilleri, motor ve yürütme grubu olmak üzere 4 ana bileşen üzerine kuruludur. Radar olarak da adlandırılan algılama, kapıya gelen nesneyi algılar. Bu işlem aslında mikrodalga veya kızılötesi frekanslarla gerçekleşir.

Radar nesneyi algıladığı anda programlamaya uygun düşük seviyeli elektrik sinyalini kontrol paneline gönderir. Fotoselli kapı sistemlerinin beyni olan kontrol paneli, kapının üst kısmında ve ana gövdenin içinde yer alır. Kanat profilleri sistemi ana malzeme olarak alüminyumdan imal edilir.

Kanatların ağırlığı, kapının performansı ile orantılı olacak şekilde tasarlanır. Kapının hız ayarı ve ağırlık ayarı gibi birçok özellik motor ve yürütme grubuna bağlı olarak belirlenir.

Fotoselli Kapı Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Fotoselli kapı sistemleri, genelde yaya trafiğinin yoğun olduğu alanların kapılarında kullanılır. Alışveriş merkezleri, fabrikalar, süpermarketler, havaalanları, otogarlar ve hastaneler buna örnek gösterilebilir. Bu tür kapılar evlerde çok daha az kullanılır. Otomatik olarak açılıp kapandıkları için insan gücü gerektirmez. Bu nedenle uzun ömürlü bir kullanım sunar.

Fotoselli Kapı Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Otomatik fotoselli kapı sistemleri sağladığı avantajlar nedeniyle, günümüzün en çok kullanılan modern araçlarından biridir. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Temelde harekete duyarlı kapı özelliğine sahip fotoselli kapı sistemleri otomatik modda çalıştıkları için kullanımı kolaydır.
 • Çok az yer kaplar ve işletme imajını yükselmesini sağlayan modern bir görünüm sunar.
 • Ziyaretçilerin konforunu sağlayan bu kapı sistemleri, yüksek ısı yalıtım özellikleri nedeniyle önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlarlar.
 • Tasarımları güvenli ve emniyetlidir.
 • Hızlı ve sessiz çalışırlar.
 • Birçok bina ve dekorasyona uyumlu bir şekilde kurulabilirler.
 • Depo ve sevkiyat amacıyla yoğun bir şekilde kullanılan alanlarda üretkenliği arttırırlar. Ürünlerin taşınması esnasında kapı açma ve kapama işleminin otomatik olarak gerçekleşmesi zaman açısından büyük kolaylık sağlar. Ayrıca, bu sistemler taşıma işlemlerinin daha emniyetli ve daha hızlı yapılmasına yardımcı olur.
 • Engelli bireyler, hamileler, yaşlılar ve çocuklar için geçiş esnasında büyük kolaylık sağlar. Bu nedenle son yıllarda site giriş kapısı ve otomatik garaj kapısı olarak kullanımı oldukça yaygındır.
 • Açılıp kapanırken dokunma gerektirmedikleri için daha hijyenik bir ortam oluşmasına katkı sağlarlar.
 • Hastanelerde acil servis kapısı olarak kullanıldıkları için hastaların daha pratik bir şekilde taşınmasına yardımcı olurlar.
 • Fotoselli kapı sistemleri gerektiğinde tamamen kapatılabilir ya da manuel olarak da kullanılabilir.
 • İstenildiğinde tek yönlü yaya trafiği sağlayacak bir şekilde ayarlanabilir.

Modern tasarımları ile öne çıkan ve binalara estetik bir görünüm katan bu sistemler, önümüzdeki yıllarda teknolojideki gelişmelere paralel olarak hayatımızda daha fazla yer alabilir. Siz de fotoselli kapının konforunu ve pratikliğini kullanmak isterseniz, Konfor Otomasyon ile iletişime geçebilirsiniz.

Fotoselli Otomatik Kapı Hizmetlerimiz ile İlgili Detaylı Bilgi için ☎ Bizi Arayın!

Bizimle çalışmak ister misiniz?