HİZMETLERİMİZ
İletişim
Bize Ulaşın

Horozluhan Mah. Güvenilir Sok. No:112 Selçuklu / KONYA

E-mail gönderin

info@konforotomasyon.com

Detaylı Teklif Almak İster Misiniz?
güvenlik kamerası

Güvenlik Kamerası Sistemleri

Farklı faktörler nedeniyle günümüzde çoğu alan güvenlik ihtiyacı içerisindedir. Okul, ev, otopark, hastane ya da alışveriş merkezleri bu alanlara örnek olarak verilebilir. Güvenlik alanında sıklıkla kullanılan ekipmanlardan birisi de kameralardır. Alarm sistemlerindeki sensör gibi algılayıcı donanımların aksine kameralar, bulundukları alanı görsel olarak tarayıp analiz edebilen cihazlardır. Farklı amaçlara hizmet edebilen ve farklı şekillerde kullanılabilen kamera sistemi çeşitleri bulunur.

Kamera Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Güvenlik ihtiyacı hemen hemen her alanda baş gösterebilir. Çok sayıda alan olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple de güvenlik kamerası sistemlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Apartman gibi kapalı yerleşim alanlarında kamera sistemleri oldukça yaygın olarak kullanılır. İnsan ve araç trafiğinin hareketli olduğu bölgelerde de güvenlik kamerası sistemlerinin kullanımı son derece yaygındır. Üst düzey güvenlik sağlamaları ve kayıt tutabilmeleri sayesinde güvenlik kamerası sistemleri çok sayıda alanda tercih edilip kullanılır.

Güvenlik Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?

Çok sayıda alanda güvenlik ihtiyacını gideren güvenlik kamera sistemlerinin çalışma prensibi kullanılan çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Kamera sistemleri iki parçadan oluşur; kameralar ve kayıt cihazı.

  1. Kayıt cihazı:

Bu cihazlar, kamera sistemlerinin doğru ve düzenli bir şekilde çalışabilmesi açısından önemli bir rol oynar. Bu ekipman, içerisinde kamera sistemlerini kontrol edebilecek yazılım ve donanımlar barındırır. Bu sayede birden fazla kamera kullanımını kolaylaştırır ve güvenliği artırır. Ayrıca bu cihazların içerisinde, kameraların kaydettiği görüntüleri depolayabilmek için gerekli donanımlar bulunur. Güvenlik kameralarının bu kadar çok kullanılmasının sebeplerinden birisi de budur. Bu cihazlar, kameralardan gelen görüntüleri belli bir süre boyunca bünyesinde tutar, ve daha sonra istendiğinde izlenebilmesine imkan tanır. Kaydedilen görüntülerin depolanma süresi değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu cihazlar kaydedilen görüntülerin başka bir platforma aktarılabilmesini sağlar.

  1. Kameralar

Güvenlik kamerası sistemlerinin en önemli parçasıdır. Farklı yapıda üretimleri yapılabilir. Kameralar, çok sayıda faktöre göre gruplandırılabilir. Farklı kamera çeşitlerinde farklı özellikler bulunabilir. Gece görüşü özelliği güvenlik kameralarında son yıllarda sıklıkla kullanılan bir özelliktir. Bu özellik, ortamda ışık olmasa bile net bir şekilde görüntü kaydedilebilmesini sağlar. Güvenlik kameralarında yaygın bir şekilde kullanılan bir diğer özellik de titreşim engelleme özelliğidir. Bu özellik, rüzgarlı havalarda kameranın sallanmasına rağmen stabil bir görüntü kaydetmesini sağlar. Kameraların çektiği görüntünün çözünürlüğü, kamera çeşidine göre farklılık gösterebilir.

Güvenlik kamera sistemlerinde opsiyonel olarak jeneratör ya da akü ekipmanı eklenebilir. Bu ekipmanlar, temel olarak güç kaynaklarıdır ve güvenlik kamera sistemlerinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi depolarlar. Elektrik kesintisi gibi durumlarda bu ekipmanlar otomatik olarak devreye girer ve elektrik olmasa bile, kamera sisteminin çalışmaya devam etmesine ve görüntü kayıt etmesine imkan tanır.

Güvenlik Kamera Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Çok sayıda alanda güvenlik amacıyla kamera sistemlerinden yararlanılabilir. Bunun sebebi, kamera sistemlerinin geleneksel güvenlik sistemlerine nazaran kendine has avantajlarının olmasıdır. Bu avantajları sayesinde kamera sistemleri üst düzey güvenlik gerektiren alanlarda bile kullanılabilir. Güvenlik kamera sistemlerinin avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Sürekli olarak izleme deneyimi sunarlar. Güvenlik kamera sistemleri, günün her saatinde kameranın bulunduğu alanı izleyebilme imkanı sunar. Bu sayede de güvenlik üst düzeyde olur. Hırsızlık gibi olumsuz durumlarda kamera sistemleri oldukça işe yarar durumdadır.
  • Güvenlik kamera sistemlerinin bir diğer avantajı da uzun ömürlü olmalarıdır. Kamera sistemleri, satın alındıklarında uzun bir süre boyunca kullanılabilirler. Sürekli ve düzenli bir tamir veya bakım gerektirmezler. Güvenlik kamera sistemlerinin kullanım şekilleri oldukça işlevseldir.

Güvenlik Kamerası Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi için ☎ Bizi Arayın!

Bizimle çalışmak ister misiniz?