HİZMETLERİMİZ
İletişim
Bize Ulaşın

Horozluhan Mah. Güvenilir Sok. No:112 Selçuklu / KONYA

E-mail gönderin

info@konforotomasyon.com

Detaylı Teklif Almak İster Misiniz?

Bariyer Sistemleri

Otopark ya da site gibi halka açık yerleşim alanlar insan ve araç  giriş çıkış trafiğinin yüksek olduğu alanlardır. Güvenlik veya gizlilik gibi amaçlarla bu alanlardaki giriş çıkışların denetlenmesi istenebilir. Bu denetimler halka açık yerleşim alanları için daha iyi bir hizmet verilebilmesini sağlar.

Halka açık alanları kontrol altında tutmak için birden fazla sayıda yöntem vardır. Günümüzde teknolojinin de hızla gelişip gündelik hayatı kolaylaştıran çözümler üretmesiyle beraber, halka açık alanları kontrol altında tutmak amacıyla kullanılan çözümlerden biri de bariyer sistemleridir.

Bariyer Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bariyer sistemi, çeşitli elektronik devrelerden ve yazılımlardan oluşan bir çeşit güvenlik ekipmanıdır. Farklı amaçlara hizmet etmesi amacıyla farklı çeşitleri bulunur. Özellikle otopark gibi alanlardaki araç giriş çıkışını kontrol altında tutabilmek amacıyla kullanılırlar.  Bu sistemler otomatiktir ve insan gücüne ihtiyaç duymaz. Üzerlerinde çevredeki hareketleri ve giriş ve çıkışları algılayabilmesi amacıyla farklı sensörler bulunur. Bu sensörlerden gelen bilgiler doğrultusunda bariyer sistemlerinin nasıl aksiyon alacağına karar verilebilir. Teknolojinin de geldiği nokta sayesinde bariyer sistemleri gibi güvenlik çözümleri, işlevlerini üstün doğruluk seviyesinde yerine getirebilirler. Bu doğruluk oranları güvenliğin sağlanabilmesi açısından önemlidir.

Bariyer sistemleri, kullanılacakları alana göre farklı çeşitleri üretilir. Havaalanı, gişe, belediye ve işletme gibi kapalı alanlarda kullanılması amacıyla üretilmiş olan bariyer sistemi çeşitleri bulunur. Bu sistemler, kapalı alanlardaki güvenlik ve kontrol ihtiyacını karşılayabilecek şekilde tasarlanır ve kullanıma sunulur.

Site ve park gibi açık alanlarda da kullanılabilen bariyer sistemi seçenekleri vardır. Bu bariyer sistemi çeşitleri, açık alanların gerektirdiği koşullara uygun olarak üretilirler. Dış hava koşulları, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalara dayanıklı olarak üretilen bu bariyer sistemleri, olumsuz koşullarda bile işlevlerini yerine getirebilecek güvenlik çözümleridir. 

Bariyer Sistemi Çeşitleri

Halka açık kullanım ve yerleşim alanlarında kullanılan bariyer sistemlerinin farklı çeşitleri bulunur. Çalışma şekillerine, yapılarına ve kullanım alanlarına göre bariyer sistemleri değişiklik gösterebilir. Her bir bariyer sistemi türü kendi amacını en iyi şekilde yerine getirmesi amacıyla tasarlanır. Farklı özellikleri ve çalışma şekilleri olan bariyer sistemleri çoğu alanda kontrol ve güvenliği en üst düzeyde tutabilir. Kollu bariyer, mantar bariyer ve road blocker bariyer bu çeşitlerden birkaçıdır.

Kollu bariyer sistemleri, neredeyse en sık kullanılan bariyer sistemidir. Kullanıldığı alana göre kol uzunluğu değişiklik gösterebilir. Bu sistemler, içerisinde bulunan yazılımlar sayesinde, hangi durumda kol kısmını kaldıracağına karar verebilir. Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber kollu bariyer sistemleri her geçen gün daha fazla gelişme göstermektedir. Kollu bariyer sistemlerinin gövde ve kol kısımları farklı malzemelerden üretilebilir. Bu malzemenin çeşidi de oldukça önemlidir. Çünkü kollu bariyer sistemleri genel olarak dış alanlarda kullanılan bir sistemdir.

Araç trafiğini kontrol altına almak amacıyla kullanılan bir diğer bariyer sistemi çeşidi de mantar bariyerdir. Bu sistemde, kollu bariyer sistemlerinde olduğu gibi bir kol kısmı bulunmaz. Mantar bariyerlerin şekli orta uzunlukta ve silindir şeklinde bloklar olarak nitelendirilebilir. Çok yüksek hızdaki araçların çarpmasına karşı dayanıklı olan bir tasarıma sahiptir. Genel olarak üst düzey güvenlik ihtiyacının olduğu alanlarda kullanılır. Fakat oyun parkı veya diğer genel halk alanları gibi araç giriş ve çıkışlarının kısıtlandığı alanlarda da kullanımı oldukça yaygındır.

Bir diğer bariyer sistemi çeşidi de road blocker bariyer sistemleridir. Road blocker bariyer sistemleri, en güvenli bariyer sistemlerinden birisi olarak bilinir. Üretildiği malzeme sert ve dış koşullara dayanıklıdır. Hidrolik kol sistemi sayesinde açılıp kapanabilir ve açılıp kapanma hızı kontrol edilebilir. Bu sistemler, oldukça büyük araçların bile izinsiz geçişini engelleyerek güvenliği sağlar.

Bariyer Sistemleri Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin ☎ Bizi Arayın!

Bizimle çalışmak ister misiniz?