otomatik kepenk

Otomatik Kepenk Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Otomatik kepenk sistemleri nedir, nerelerde kullanılır? Yararları nelerdir?

Otomatik kepenk sistemi kolay kullanıma sahip olan, yüksek güvenliği ve şık görünümü ile yaygın bir şekilde tercih edilen otomasyon sistemine sahip olan kepenklerdir. Otomatik kepenkler çelik, alüminyum, cam, motorlu kepenk vs. çeşitlere ayrılır.

Otomatik kepenkler eski usul kepenkler ile karşılaştırma yaptığımız zaman aralarında büyük farklılıklar vardır. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilme kolaylığına sahiptir. Otomatik kepenkler özel kodlanmış kumandaları ile çalıştığı için güvenlik zafiyeti oluşturmayacak şekilde tasarlanmıştır.

Otomatik kepenk sisteminin kullanımı alanları

Otomatik kepenk sistemleri mağazalar, Marketler, bankalar, kuyumcular vs. gibi güvenliğin önemli olduğu yerlerde gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Otomatik kepenk sisteminin yararları nelerdir?

-Otomatik kepenklerin çalıştırılması kolaydır. Normal kepenkler, manuel olarak çalıştırmanızı gerektirir. Normal kepenkleri yukarı ve aşağı yuvarlamak ise çok zamanınızı alır. Motorlu kepenklerin uzaktan kumanda yardımıyla kullanımı kolaydır.

-Otomatik deklanşörün hızı motor tarafından kontrol edildiği için istenmeyen kazaların önüne geçebilirsiniz. Hatta bazı motorlu panjurlar, bir engelle karşılaştıklarında hareket etmeyi durduracak veya geri dönecek şekilde programlanmıştır.

– Otomatik kepenkler dayanaklıdır. Çelik, alüminyum veya her ikisinin karışımı kullanılarak üretilir. Bu, kepenkleri son derece dayanıklı hale getirir ve aşırı sıcaklık değişikliklerine, sert hava koşullarına, vb. Dayanabilir hale getirir. Bu koşullarla savaşmak için otomatik silindirler kullanılabilir. Galvanizli motorlu kepenk kombinasyonu, standart kepenklerden daha dayanıklı ve işlevsel olacaktır.

– Otomatik kepenk sistemleri koruma sağlar. Eviniz, işyeriniz veya tesisiniz olsun, en büyük endişeniz her zaman sevdiklerinizin, değerlilerinizin vb. korunması ve güvenliği olacaktır. Otomatik kepenkler, giriş ve çıkış yollarınıza koruma sağlamanın en kolay yoludur ve anında bariyer görevi görecektir. Otomasyon zaman kazandırdığından, bu kepenkler, davetsiz misafirlerin evinize girip girmemelerine olanak sağlayacaktır.

Otomatik kepenkler acil durumlarda da koruma sağlar. Yangın veya deprem durumunda, daha hızlı açılıp kapanabilecekleri ve insan müdahalesi gerektirmeyeceği için otomatik panjurlarla tahliye çok daha kolay olacaktır. Yangın çıkarsa, bu kepenkler kordon altına alarak yangının daha fazla yayılmasını önleyebilir.

Otomatik kepenk sisteminin çeşitlerini inceleyelim;

Alüminyum Kepenkler:

Alüminyum kepenklerinin stil ve renk kombinasyonun çok çeşitli olması ortama estetik görünümüyle zarafet katmasını sağlar. Alüminyum kepenklerde açmak kapatmak için ekstra bir enerji sarf edilmez ve kumandalı üretilirler. Alüminyumun hammaddesinden üretilir. Alüminyum kepenkler genellikle mağazalarda, otoparklarda, alışveriş merkezlerinde ve eczanelerde kullanılır.

Çelik Kepenkler:

Demir ve karbonun alaşımından oluşan çelik kepenkler alüminyum kepenklere göre ağırdır. İşletmeniz ağır ürünlerle uğraşıyorsa, çelik kepenkleri tercih etmek en iyi seçenektir. Bunun nedeni aynı zamanda birincil kaygının koruma olmasıdır ve bu doğru bir şekilde yerine getirilmezse, kurulumunun doğru amaca hizmet etmemesidir. Çelik kepenkler paslanmaya karşı dirençlidir. Çelik panjurun çalışmasını daha kolay hale getirmek için otomatik çelik panjuru tercih edebilir, böylece işin zamanında ve sorunsuz bir şekilde yapılması sağlanır. Garaj giriş – çıkışları, dükkân, barlar ve depolar kullanım alanlarından yalnızca birkaçıdır

Motorlu Kepenkler:

Dış mekanlarda kullanılabilen motorlu kepenkler manuel olarak kullanılabildiği gibi uzaktan kumandalı olaraktan kullanılabilir. Güvenlik açısından beklenenin üstünde hizmet verdiği söylenebilir. Farklı renk ve istenilen ölçüde üretilebilir. Kullanım alanlarına mağazalar, alışveriş merkezleri, otoparklar örnek verilebilir.

Elektrikli Kepenkler:

Motorlu kepenklerden farkı kullandığı enerjinin kaynağının farklı olmasıdır. Dış mekanlarda kullanılabilen elektrikli panjurlar ve kepenkler manuel olarak kullanılabildiği gibi uzaktan kumandalı olaraktan kullanılabilir. Güvenlik açısından beklenenin üstünde hizmet verdiği söylenebilir. Elektrikli panjurlar ve kepenkler farklı renk ve istenilen ölçüde üretilebilir. Kullanım alanlarına mağazalar, alışveriş merkezleri, otoparklar örnek verilebilir.

Yorum yap