Otomatik Kapı Kullanım Yerleri

Otomatik Kapı Kullanım Alanları

Otomatik kapı sistemleri, farklı tetikleyici sistemler aracılığı ile kendiliğinden açılan kapılara açılan sistemlerdir. Günümüzde otomatik kapı sistemleri, uzaktan kumandalar, kartlı sistemler, hareket sensörleri ya da RFID sistemler  ile kontrol edilir. Bunlar kontrollü veya kontrolsüz geçiş sistemleri olarak da adlandırılabilir.

Kontrolsüz geçiş sistemine sahip açılır kapanır kapı çeşitleri hareket sensörleriyle kumanda edilen ve çoğunlukla alışveriş merkezi ya da kamu / özel kurumlarında tercih edilir. Bu tür kapılar genellikle cam veya sert plastikten üretilir.

Kontrollü geçiş gerektiren alanlarda kontrolün sağlanması için kullanılan otomatik kapı sistemlerinde geçiş kartları ya da uzaktan kumanda şeklindeki vericiler kullanılır. Büyük yemekhaneler ya da işletmelerin personel giriş kapılarında bu tür otomatik kapı sistemleri kullanılır.

Hastanelerde Otomatik Kapı Sistemleri Kullanımı

Yoğun giriş ve çıkışların olduğu alanlardan biri de hastanelerdir. Kapı ile temasın en aza indirilmesi için kullanılan kapılar, otomatik kapı sensörü aracılığı ile yaklaşanları algılar ve kendiliğinden açılır. Hijyen seviyesini üst seviyeye taşıyan otomatik kapı sistemleri, teması önlediği için ana giriş kapısının yanı sıra iç kapılarda da büyük kolaylık sağlar. İç kısım kapıları kart okuma sistemi ya da ayrı bir sensör yardımıyla kullanılabilir.

Sızdırmaz Otomatik Kapı Sistemleri: Hermetik Kapı

Otomatik kapı sistemlerinin sızdırmazlık gerektiren alanlarda da kullanımı yaygındır. Ameliyathane, ses stüdyosu ve laboratuvar gibi alanlarda tercih edilir. Diğer yandan radyasyon sızdırmazlığı, ses sızdırmazlığı, hava sızdırmazlığı gerektiren alanlarda içerideki ses ve materyallerin dışarı sızmasını önlemek için kullanılır.

Hermetik kapı sistemleri, yapısında bulunan ek sistem sayesinde alt ve üst zemine tamamen oturur. Sızdırmazlık özelliğini bu sistemle kazanan hermetik kapılar, monte edilecek alanın fiziksel özellikleri, montaj sırasında kullanılan malzemeler ve kapı ölçülerine göre fiyat belirlenmesine sahiptir.

Alışveriş Merkezleri İçin Otomatik Kapılar

Alışveriş merkezlerinin ana giriş kapılarında kullanılan otomatik kapı sistemleri, giriş – çıkış sirkülasyonunun yoğun olarak bulunduğu alanlarda görülür. Sıklıkla fotoselli kapı ya da döner kapı sistemlerinin kullanıldığı bu alanlara monte edilecek kapılar farklı boyut ve özelliklere sahiptir. Bu tür kapılar, bulunduğu alanda hava değişiminin de otomatik olarak gerçekleşmesini sağlar. Alışveriş merkezlerinin yanı sıra plazalar, kamu kurumları, adliye ya da kongre salonları gibi bina kapılarında tercih edilen otomatik kapılar, farklı boyut ve özelliklerde üretilebilir.

Fabrikalar İçin Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik kapı sistemlerinin yer aldığı yerlerden biri de fabrika ve bağlılarının sahip olduğu büyük depo girişleridir. Kartlı geçiş sistemleri ile entegre edilebilen bu tür kapılar, fabrika içi alanlarda özel geçiş bölümlerinin kapılarına monte edilebilir. Kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan otomatik kapı sistemleri, fabrika otoparkında da kullanılabilir. Otopark kapısı sistemleri, geçiş güvenliğinin korunması gereken alanlar olduğu için fabrika çalışanlarının uzaktan kumanda kullanımı ile bütünsel hale getirilebilir. Benzer şekilde otomatik garaj kapısı sistemleri de kartla ve uzaktan kumanda ile birlikte kullanılır.

Dar Geçiş Alanları İçin Otomatik Kapı Sistemleri

Dar geçiş alanlarında kullanılabilen otomatik kapı sistemlerine teleskopik kapı sistemleri adı da verilir. Tek yöne açılabildiği gibi iki yöne de açılabilen kapılar kendi sabiti üzerinde de hareket etme yeteneğine sahiptir. Kullanım amacına bağlı olarak açılma yönü belirlenen bu tür kapı sistemleri, dar alanlar için ideal bir kullanım avantajı sunar. Adını teleskopik hareketinden alan kapılar, koridor gibi geçiş alanlarında da kullanılabilir. Teleskopik kapıların fiyatlarının belirlenmesi aşamasında otomatik kapının monte edilecek alanın fiziksel durumu, montaj sırasında kullanılacak tüm malzemeler ile kapı ölçülerine göre fiyat  belirlenebilir.

Yorum yap