Okul Turnike Sistemleri

Günümüzde okul güvenliği konusundaki yetersiz önlemler, hırsızlık, yaralama, propaganda, yasa dışı madde satışı ve benzeri olumsuz durumlara sık sık yol açabiliyor. Yalnızca manuel sistemleri kullanarak okullara, yurtlara, spor salonlarına veya kütüphanelere öğrenci alma ve bırakma konusunda ciddi bir denetleme sağlamak son derece zordur. Özellikle kolluk kuvvetlerinin müdahalesini gerektiren ciddi durumlarda, içeride kaç kişinin olduğu, gün içinde kaç giriş çıkış yapıldığı gibi bilgilerin temin edilmesi büyük fayda sağlar. Bu sebeplerle metal algılama detektörlerinden geleneksel turnike çözümlerine kadar, binalara erişimi kontrol altında tutmak için güvenilirliği kanıtlanmış araçlar kullanmak hem K-12 hem de üniversite düzeyinde büyük önem teşkil ediyor. Bu ihtiyaçlar, yalnızca okul binasının girişi için değil aynı zamanda okul kompleksi içerisinde faaliyet gösteren yemekhane, kütüphane ve spor salonu gibi iç mekân etkinliklerinin yürütüldüğü yerlerde de kendisini gösteriyor.

Okul Turnikeleri Kullanım Alanları

Okul turnikeleri açık veya yarı açık ortamlarda kullanılır. Sıklıkla tercih edilen geleneksel dönerli turnike sistemlerine ek olarak, salıncaklı açılır kapanır kapı turnikeleri de mekânın özelliklerine uygun olarak tercih edilebilir ve bu sayede yayaların yanında bisikletler, engelli araçları ve elektrikli araçların giriş çıkışları da son derece konforlu ve rahat bir biçimde kontrol altına alınabilir.

Okul turnike geçiş sistemi; yüz Tanıma, QR kod tarama, kart tarama ve benzeri gibi tanıma yöntemleri, okul turnike sistemlerine rahatlıkla entegre edilebiliyor. Bu sayede turnike, geçiş yapan kişinin kimliğini doğru bir şekilde tanımlayarak sisteme kaydedebiliyor. Bu bilgiler, ihtiyaç halinde yetkililer tarafından geçmişe dönük olarak da görülebiliyor ve hangi saatte kimlerin olduğu, kimlerin saat kaçta girip saat kaçta çıktığı gibi detaylı bilgilere erişme imkânı sunuyor.

Okul Turnikeleri Özellikleri

Okul giriş turnikesi, pek çok avantajının yanında aynı zaman da 10 milyon geçişe kadar sorunsuz bir şekilde çalışabilme olanağı vadediyor. Bu sayı, dünyanın en büyük üniversiteleri için bile yılları bulan sürelere tekabül ediyor. Aynı zamanda düzenli bir bakımla bu sayı çok daha yukarılara çıkartılabiliyor ve turnike geçiş sistemi uzun yıllar rahatlıkla kullanılabiliyor. Okul turnike geçiş sistemi Konya şehrinde bulunan pek çok kurum tarafından yıllardır güvenle ve sorunsuz bir şekilde kullanılmaya devam ediyor.

Okul turnike sistemleri, hem yaya hem de araçların paylaşabilmesi için belirli metredeki uzunluklara kadar genişletilebiliyor. Ayrıca özel elastik tasarımları ve benzersiz mekanizmalarıyla darbelere son derece dayanıklı olan okul turnike sistemleri şiddetli soğuklara, yüksek sıcaklıklara ve yoğuşmaya karşı da dirençlidir.

Okul turnike sistemleri; erişim kontrol sistemi, zaman katılım sistemi ve ziyaretçi sistemi gibi diğer farklı sistemlerle sorunsuz bir şekilde bağlantı kurabilir ve senkronize bir şekilde çalışabilir. Ayrıca turnike sistemleri özel kızılötesi sensör yapıları ile kızılötesi sensörü üzerindeki güneş ışığının parazit etkilerini azaltmak ve kızılötesi sensörünün yanlış değerlendirmesinden kaynaklanan yanlış alarmları önlemek için matris dağılımını ve doğrudan güneş ışığından kaçınma tasarımını benimsemiştir.

Okul Turnike Fiyatları

Okul turnike sistemleri fiyatları, fiyat/performans açısından son derece uygun olmakla beraber modeline ve ihtiyaç duyulan hizmete göre son derece geniş bir yelpazede yer alıyor. Okul turnike sisteminin salıncaklı mı yoksa dönerli mi olduğundan yalnızca yayaları mı yoksa daha farklı araçları da mı kapsadığına kadar pek çok durum, ortaya çıkan fiyat seçeneklerine etki edebiliyor. Hangi modelde, ne türde, ne şekilde ve fiyatta olursa olsun okul turnike sistemleri günümüzde bütün okullar için başta güvenlik olmak üzere pek çok alanda büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum yap