Otomatik Garaj Kapısı Modelleri

Garaj Kapısı Modelleri

Konutların ya da iş yerlerinin otopark giriş ve çıkış bölümlerinde kişisel araçların korunması için kullanılan üst seviye yalıtımlı kapılara otomatik garaj kapısı adı verilir. Dekoratif açıdan da kişiselleştirilebilir özellik sunan bu tür kapılar, tüm çevre koşullarına karşı dayanıklılık sunarken hırsızlık olaylarına karşı güvenlik sağlar.

Otomatik Garaj Kapısı Sistemleri

Kullanıldığı alanın özellikleri ve kullanıcıların beklentilerine göre uyarlanabilen pek çok modelde garaj kapısı vardır. Garaj kapısının panellerinin sıkıştırmalı olduğu gövde yapısına olan dekoratif ve kasetli panellerden oluşan çeşidine seksiyonel garaj kapısı adı verilir. Uzaktan kumandalı garaj kapıları olarak da bilinen bu sistem ile aracınız ile kapının önünde beklerken, uzaktan kumanda ile kolayca açabilirsiniz. Seksiyonel garaj kapılarında tercih edilen panelli sistem, garaja ışık girişini sağlarken aynı zamanda kapıya şık bir görünüm de kazandırır. Genellikle seksiyonel garaj kapıları kapı geçiş yüksekliği ile tavan yüksekliği arasındaki mesafe kullanılarak özel bir ray içinde kayarak da hareket eder. Sürgülü garaj kapısı olarak da bilinen bu tür kapılar, ihtiyaç halinde torsiyon yayların yerine germe yay sistemi dahil belirli bir aralıktaki dönüş mesafesi ile çalışır.

Sarmal garaj kapıları dikey olarak açılan ve garaj içerisinde çok az yer kaplayan sistemlerdir. Tasarımı sayesinde garajın hem içinde hem de önünde maksimum hacim sunar. Elektrikli garaj kapısı şeklinde çalışan bu tür kapılarda önemli olan kapı açıklığı değil, sarmal alet olan rollmatic’in kolaylıkla kontrol edilebilmesidir.

Garaj kapıları içerisinde yer alan bir başka model ise yana açılır kapı sistemleridir. Özel montaj durumlarında en iyi çözümü sunan bu tür kapılar, katlanır garaj kapısı olarak da tanınır. Yana açılır kapı sistemleri seksiyonel, sarmal ya da yekpare garaj kapılarından farklı şekilde yukarı açılan garaj kapıları olarak kullanılmaktan çok yana doğru açılır. Garajın tavan bölgesinin depolama alanı olarak kullanıldığı ya da kapı kanadının yapısal sebeplerden nedenlerden dolayı (boru tesisatı, eğri tavan vb) kullanılamadığı durumlarda pratik ve fonksiyonel kullanım sunar. Panjur tarzında katlanabilen yana açılır garaj kapıları, istenildiği takdirde demir garaj kapısı olarak da tasarlanabilir. Ayrıca hem buton ile hem de kumandalı şekilde kullanılabilen yana açılır garaj kapıları elektrik kesilmesi anında manuel şekilde de kumanda edilebilir.

Ferforje garaj kapısı çeşitleri ise genelde garaj içerisinde aydınlatma ihtiyacı olduğunda ya da toplu garaj alanlarında park yeri bölmelerinin daha fazla havalandırması gerektiğinde tercih edilir. Motorlu garaj kapısı çeşitlerinden biri olan bu tür garaj kapıları zarif ve farklı bir tasarım kullanmak isteyenler için idealdir. Perforje kaplama ve geniş yüzeyli alanlar uyumlu birer kapı görünümü sunmanın ötesinde aydınlık ve estetik bir görünüm de sunar.

Dar ve küçük garaj bölümleri için tercih edilen garaj kapısı otomatik olabildiği gibi manuel garaj kapısı tarzında da planlanabilir. 2 kanatlı olarak tasarlanan garaj kapılarında istenildiği anda tek ya da her iki kanat da açılabilir. Böylece garaja ulaşmak çok daha rahat olacaktır. Örnek vermek gerekirse, araç giriş – çıkışı dışında sadece garaja girmek zorunda olduğunuz zamanlarda ya da sadece bisikletinizi almanız gerektiğinde komple tüm kapıyı açıp kapatmak yerine tek bir kanadı açarak da içeriye girebilirsiniz. Böylece garaj kapısının çalışma ömrü de uzayacaktır.

Garaj Kapısı Modelleri Tercihi

Elektronik garaj kapısı modelleri arasından seçiminizi yapmadan önce garajınızın boyutlarını ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız istenir. Bu doğrultuda garaj kapısı tercihi yapabilirsiniz. Daha sonra motorlu sistem için garajınızda güç kaynağınızın olmasına, garajın yapısal özelliklerine (lentolar, bölmeler, duvarlar gibi) ve yeterince boş alan olup olmadığına dikkat edilmelidir. Tüm bu özellikler doğru şekilde değerlendirilerek istediğiniz tarzdaki garaj kapısına karar verebilirsiniz. Dilerseniz ihtiyaçlarınız ve beklentilerinize en uygun garaj kapısını Konfor Otomasyon olarak birlikte seçebilir, uzun yıllar güvenle kullanacağınız garaj kapısını en iyi şekilde sunabiliriz.

Yorum yap