HİZMETLERİMİZ
İletişim
Bize Ulaşın

Horozluhan Mah. Güvenilir Sok. No:112 Selçuklu / KONYA

E-mail gönderin

info@konforotomasyon.com

Detaylı Teklif Almak İster Misiniz?
Hırsız alarm sistemi

Alarm Sistemleri

Sıklıkla ihtiyaç duyulan güvenlik sistemlerinden birisi de alarmlardır. Alarm sistemlerine çeşitli alanlarda farklı ihtiyaçlar nedeniyle ihtiyaç duyulabilir. Yangın, su taşkını ya da hırsızlık gibi durumlar alarm sistemlerinin kullanım amaçlarının başında gelir. Farklı yapılarda alarm sistemleri tercih edilerek de kullanıcının beğenisine sunulur.

Alarm sistemleri, bünyelerinde çeşitli yazılımlar ve donanımlar bulundurur. Bu özel sistemlerin yapımında kullanılan sensörler, etrafındaki hareketlilikleri algılamaya yeteneğine sahiptir. Algılanan bu hareketlilikler sonucu elde edilen veriler alarm sisteminin ana işlem bölgesine gönderilir. Bu aşamadan sonra alarm çalışmaya başlar. Bu işlemlerin hepsi oldukça hızlı bir şekilde hatta saniyeler içinde gerçekleşir. Son yıllarda alarm sistemleri gelişen teknoloji ile birlikte hiç olmadığı kadar gelişim göstermiştir.  

Alarm Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Alarm sistemlerinin geleneksel güvenlik yöntemlerine nazaran çok sayıda avantajı vardır. Genel olarak evlerde ve  halka açık yerleşim alanları gibi güvenli olması gereken alanlarda tercih edilen bu güvenlik sistemleri, izinsiz girişleri engelleme konusunda oldukça başarılıdır.

Alarm sistemleri, bazı kötün niyetli kişiler tarafından farklı şekillerde etkisiz hale getirilmek istenebilir. Fakat gelişmiş alarm sistemleri bu tür moral bozucu girişimlere dayanıklı olarak üretilir. Alarm sistemlerini etkisizleştirmek amacıyla sinyal kırıcı gibi ekipmanlar kullanılabilir. Sinyal kırıcılar, alarm sisteminin yaydığı sinyalleri engeller ve sinyal alınmasını olanaksız hale getirir. Böyle bir durumda alarm sistemi çalışamaz ve işlevini yerine getiremez hale getirebilir. Ancak son yıllarda hızla gelişen alarm sistemleri günümüzde bu durumlara karşı oldukça hazırlıklı yapıdadır. Günümüzde satılan çoğu alarm sistemi sinyal kırıcı ekipmanlara karşı dayanıklıdır.

Alarm sistemlerinin etkisiz kalmasını sağlayabilecek bir diğer etmen de elektrik kesintileridir. Genel olarak elektrik kesintilerinde alarm sistemlerinin çalışmayacağı düşünülür. Fakat son teknoloji ve modern alarm sistemlerinin içerisinde akü ya da jeneratör gibi yedek enerji kaynakları mevcuttur. Bu enerji kaynakları, elektrikler kesildiğinde bile alarm sisteminin çalışabilmesini sağlar. Böylelikle alarm sistemi her koşulda çalışır durumda kalır ve güvenliği sağlamaya devam eder.

Alarm Sistemi Çeşitleri

Günümüzde ister genel ister de özel olmak üzere neredeyse her alanda güvenliğe ihtiyaç duyulur. Güvenliksiz ve korumasız alanlar âdeta olumsuz durumlara davetiye niteliğindedir. Güvenliği sağlayabilmek amacıyla yoğun olarak kullanılan bir güvenlik çeşidi de alarm sistemleridir. Alarm sistemleri güvenlik çözümleri arasından en yaygın olarak kullanılan sistemler arasındadır. Farklı alanlardaki kullanım koşullarına cevap verebilmesi amacıyla pek çok türde alarm sistemi çeşidi bulunsa da sıklıkla kullanılan alarm sistemlerinden birkaçı şunlardır:

  1. Yangın Alarm Sistemleri

Bu sistemler yangın durumlarında kullanılmak amacıyla üretilmiş alarm sistemleridir. Yapılarında çeşitli sensörler bulunur. Bu sensörler, yangın durumunda ortaya çıkan dumanı ya da artan sıcaklığı algılayabilir. Ortamdaki hareketlilik tespit edildikten sonra alarm aktive hale gelir ve çalışmaya başlar. Böylelikle yangın daha fazla büyümeden önüne geçilmiş olur. Yangın gibi olumsuz durumların daha fazla büyümeden tespit edilip müdahale edilmesi açısından bu tür alarm sistemleri oldukça önemli bir rol oynar.

  1. Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız alarm sistemleri adından da anlaşılacağı üzere hırsızlık durumlarının önüne geçebilmek amacıyla kullanılır. Yerleşim alanları, iş yeri ya da özel alanlar hırsızlık gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Hırsızlık durumlarıyla başa çıkabilmek amacıyla alarm sistemleri kullanılabilir. Bir alana izinsiz girmek için genel olarak kapı ve pencereler kullanılır. Bu alarm sistemleri, kapı ya da pencerelerin bulunduğu alanlarda kullanıldığında, bu alanlara yapılan izinsiz müdahaleleri algılayabilir. Bu aşamadan sonra alarm sistemi çalışmaya başlar ve hırsızlığın önüne geçilmiş olur.

  1. Gaz Kaçağı Alarm Sistemleri

Gaz kaçağı alarm sistemleri, herhangi bir alanda oluşması mıhtemel gaz kaçağı durumlarının önüne geçebilmek amacıyla üretilir. Gaz kaçakları kontrol dışı ve zamansız olarak ortaya çıkan son derece tehlikeli ve olumsuz durumlardan biridir. Müdahale edilmediği takdirde son derece daha büyük tehlikelere yol açabilir. Gaz kaçağı alarm sistemleri, ortama yayılmaya başlayan gazı sensörleri sayesinde hızlı bir şekilde algılayabilirler. Gaz kaçağı algılandıktan sonra alarm çalışmaya başlar ve böylelikle gaz kaçağına geç kalınmadan müdahale edilebilir.

Alarm Sistemleri Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin ☎ Bizi Arayın!

 

Bizimle çalışmak ister misiniz?